Saliha Önüter Çelik

Yaşam Stratejisti

YASAMIN İLK DONGUSU

KISISEL, EGITIM VE BASARILAR

 

– SALIHA ONUTER CELIK KIMDIR?

 • Bursa doğumluyum. Eğitim ve çalışma hayatımın bir kısmı yurt dışında bir kısmı ise Türkiye’de geçti.
 • Babamın Ateşe olarak atanmasıyla henüz 5,5 yaşındayken cennet ülke diye adlandırılan Avustralya maceram başladı. Sydney şehrinde gecen çocukluk ve gençliğe adım attığım seneler bana muhteşem bir tecrübe kattı. Farklı kültürlerden gelen dünyanın birçok yerinden arkadaşım oldu. O yaslarda öğrendim; evrensel bir duygu olan sevginin dilinin, dininin ve renginin olmadığını.
 • Eğitim hayatımın iki farklı ülke arasında geçmiş olması bana farklı bir vizyon ve bakış açısı getirirken aynı zamanda kişisel gelişim ve insan ilişkileri konusunda büyük imkan tanıdı. İyi bir iletişimci olmanın temellerini çok küçük yaslarda atmaya başlamıştım.
 • Türkiye dönüş Bursa Anadolu Lisesi ile başlayan ve Üniversitede İngilizce öğretmenliği ile devam eden surecin sonunda,  hayalimin profesyonel is hayatı olduğunu keşfettiğim gün büyük oynamaya karar verdim.

IS HAYATIM

 • Sayısız başarılara imza attığım bir is hayatım oldu.
 • Bursa ERKURT HOLDING bünyesinde başlayan kariyer hayatım sonrasında DURMAZLAR HOLDING – Pazarlama Müdürü Yardımcılıgı ve BERTEKS TEKSTIL-Dıs Ticaret Departman Sorumlusu olarak devam ettim.
 • Basarıda haz donemi olarak adlandırdığım donem ise  Italya’da yerleşik RADICI HOLDING bünyesinde Bolge Satıs Md.teklifinin gelmesi ile hayat buldu. Italyanın Bergamo sehrinde almış olduğum Pazarlama ve Satıs eğitimleri sonrasında Bursa’da yeni kurmus oldukları STARPET fabrikasında calısmaya başladım.Istanbul’a taşınma serüvenim ile birlikte yaklaşık 4 sene ask ile yaptığım görevimden ayrıldım.
 • BELCİKA – RESILUX firmasının Turkiye temsilciliğini almak suretiyle markayı ülkemize ilk getiren kişi oldum ve PET preform ithalatı ile başarılı satışlar gerçekleştirerek sektöre buyuk bir yenilik getirdim.
 • 17 yıllık Istanbul macerasının içinde ise yine dünyaca ünlü giyim ve tekstil  markaları ile çalışarak hem imalat hemde Uluslararası mümessillik alanında başarılı anlaşmalara ve islere imza attım.
 • Profesyonel is hayatımın 24.yılında Amerikanın New York sehrinde ülkenin en seçkin bayan sporcu giyim markalarından bir tanesinin Turkiye temsilcisi olmanın gururunu yasıyorum. Markanın Turkiye’de üretimini yaptırarak ihraç ediyor ve gururla ülkeme katkıda bulunuyorum.
 • Aynı zamanda yeminli tercüman olarak bağımsız çalışıyor, kişilere her seviyede, firmalara ticari İngilizce ile ilgili  eğitim ve danışmanlık hizmeti veriyorum.
 • Bunların yanısıra Bursa’nın en seçkin Bütünsel Insan Gelisim Akademisi olan PLENA HUMAN’dan almış olduğum mezunuyiet ile;

o   Ingiltere -AC Diplomalı (Accredited Advanced Diploma in Coach Training)  Profesyonel  Kocluk

o    NLP Practioner ve Master.

o     EFT uygulayıcısı

o    Hipnozitör (Hipnoz Uygulayıcısı)

Olarak grup veya bireysel, Turkce ve Ingilizce seans/ bilgilendirme hizmeti vermekteyim.

YASAMIN IKINCI DONGUSU

HIKAYEM VE SONRASI..

Bazen hayatta trajik diye nitelendirdiğimiz olaylar donuşumun anahtarıdır.

1997 yılı, yılbaşına sadece iki gün kalmıştı ki o ölümcül trafik kazasını yasadım. Tali yoldan gelen bir araç bana saniyeler içerisinde oyle carpmıstı ki beni alıp yolun karsı tarafına atacak kadar hızlı gelmiş ve beni karanlığa terk etmişti. Yaklaşık 45 dakika kanlar içinde yattığım ve öldüğümü sanarak insanların basıma toplandığı sırada bir kişi çıkmış ve nefes aldığımı görerek beni acilen hastaneye yetiştirmişti.

Carpmanın etkisiyle sırtım çatlamıs, boynum kaymış, çenem zarar görmüş ve kafa tasımda travmalar oluşmuştu.Bedenmdeki diğer hasarlardan bahsetmiyorum bile.

Doktorların maalesef bedenimde sakatlık derecesinde hasarın kalacağını söylediklerinin üzerinden sadece 4 ay geçmişti ki ben yasama gücümle hızla iyileşmeye başlamış ve onları yalancı çıkarmıştım. İyilesecegime inancım tamdı ve bedenim de bu inanca hizmet etmişti.

………………………………………………………………

2008 yılında bir suredir yasadıgım sağlık sorunları sebebiyle gittiğim ve aslında rutin bir muayene olarak girdiğim doktorun odasından sok edici bir haber ile ayrıldım..Kanser olduğumdan suphe ediliyordu.

Takip eden günlerde yapılan tetkikler, goruntulemeler ve iğneli biyopsi neticeleri maalesef bunu destekliyordu. İçimdeki korkuyu, yalnızlığı ve tarif edilemez boslugu yenmem zaman aldı ancak cok uzun sürmedi.

Ulkenin en iyi profesörlerinden birisi olan Prof.Dr.Yesim Erbil ile tanıştırıldım ve cok geçmeden o ve hocasının girdiği cok ciddi bir ameliyat ile yaramaz nodul bedenimden cıkarılmıstı. Ertesi sabah odama gelen doktorumun söylediği sözler ise benim o günden sonra hayat felsefem oldu.

Doktorum; sanslısın hemde cok.Neden biliyormusun? Demişti. Bu yasama sevincin ve enerjin ile sana garanti ederim bu hastalık bir daha sana uğramaz. Dediklerini harfiyen uygulamam konusunda ise sert bir ültimatom vermişti.

 • Negatif ortamlardan ve insanlardan uzak duracaktım.
 • Bulunmak istemediğim hic bir ortamda bulunmak zorunda değildim, dilediğimde çıkıp gitme hakkına sahiptim.
 • En önemlisi söylemek istediğim hic bir seyi boğazımda düğümlemeyecek ve en uygun dil ile kendimi açıkça ifade edecektim. Kesinlikle içime atmayacaktım.
 • Unutma demişti. İyilesmenin %50’si medikal ise diğer %50’si psikolojik. Negatif olursan asla iyileştirmeyiz seni..ONU DINLEDİM!!

YASAMIN UCUNCU DONGUSU

NEDEN KOCLUK ?

Kendimdeki donuşum ve iyileşmeden sonraki yıllarımı yüksek farkındalık ile yasamayı ilke edindim. Bu iki süreç bana kişinin istediğinde her seyi başarabileceğini, iyileşmek ve degismek icin gerçek gucun içimizde olduğunu ve insanın içten ve dıştan kendisini sihirli sekilde tedavi edip donusebilecegini gösterdi.

Sayet yasıyorsam biliyordum ki benim bir görevim vardı…

Kocluk bu farkındalıkta geldiğim son noktaydı. Bugun insanların hayatlarına dokunabilmek, kendi içlerine yaptıkları yolculukta onlara rehberlik etmek ve iyileşme, dönüşme süreçlerinde yanlarında olmak tarif edilemez bir mutluluk.